Zakup samochodu używanego wiąże się nie tylko z dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego. Kluczowym elementem zakupu samochodu jest również weryfikacja wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji. Sprawa jest znacznie bardziej uproszczona gdy mamy do czynienia z egzemplarzem zarejestrowanym na terenie Polski. Wtedy do rejestracji potrzebujemy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, polisę OC, oraz dokument potwierdzający zakup samochodu. Dokumentem tym może być umowa kupna-sprzedaży w przypadku transakcji z osobą prywatną lub fakturą VAT czy też faktura VAT-marża. Przy kupnie na umowę kupna sprzedaży musimy w ciągu 14 dni uiścić podatek od wzbogacenia w wysokości 2% przedmiotu transakcji. W przypadku droższych samochodów często jest to dosyć wysoka kwota, dlatego znacznie lepszą opcją jest zakup od firmy. Otrzymując fakturę na zakup pojazdu jesteśmy zwolnieniu z opłaty podatku PCC ( wspomnianego wcześniej 2% ). Dodatkowo mamy większe prawa w przypadku uzasadnionej rękojmi. Jeśli wykryjemy jakieś poważne wady ukryte w zakupionym samochodzie w ciągu 12 miesięcy, o których nie poinformował nas sprzedający, a podmiotem tym była firma mamy wtedy prawo do dochodzenia o pokrycie kosztów naprawy, czy też zwrotu zakupionego samochodu. Podstawowa różnica w przypadku dochodzenia o odszkodowanie z tytułu wad ukrytych przy zakupie pojazdu na fakturę jest fakt, iż jeśli miałoby dojść do procesu sądowego zakłada się, że kupujący jest zakupił pojazd uszkodzony. Sprzedający musi udowodnić, że takiej wady nie było i wynikła ona z dalszego użytkowania już po sprzedaży. Takie przepisy prawne dają nam 12 miesięczną gwarancję, o której niewiele osób jest świadomych.

 

 

Jak kupić dobry samochód używany

 

W przypadku zakupu samochodu z zagranicy do rejestracji będziemy potrzebowali więcej dokumentów. W zależności od kraju z którego pochodzi na nasz pojazd przede wszystkim potrzebujemy dowód rejestracyjny. Warto pamiętać, że często składa się on z dwóch części np. w przypadku Niemiec, duży Brief i mały Brief. Wiele wydziałów komunikacji w takich przypadkach wymaga obu części dowodu rejestracyjnego. Kolejna kwestia to dowód zakupu. Tutaj sprawa wygląda podobnie, będziemy potrzebowali umowę kupna-sprzedaży lub fakturę zakupu. Jeśli samochód został wymeldowany i sprowadzony bez tablic będziemy również potrzebowali oświadczenia potwierdzającego takie zajście. Mając wyżej wymieniony dokumenty możemy przejść do kolejnych procedur wymaganych na terenie Polski. Musimy opłacić podatek akcyzowy w ciągu 14 dni od przekroczenia pojazdu przez granicę. Podatek ten należy zapłacić w właściwym wydziale celnym. W zależności od pojemności silnika odpowiednio do 2000 cm3 wynosi 3,1 %, powyżej 2000 cm3 18,6 %. Dla silników o większej pojemności jest to bardzo duża kwota o czym warto pamiętać licząc kosztorys zakupowy. Następnie będziemy potrzebowali tłumaczenia dokumentów ( dowodu rejestracyjne i dowodu zakupu ). Potem pozostaje nam już 1 przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC, które musimy mieć wykupione w dniu rejestracji. Ostatnią drogą do zameldowania pojazdu na terenie Polski jest już wizyta w wydziale komunikacji i otrzymanie tablic.

 

sprawdzenie samochodu przed kupnem

 

Przy oględzinach pojazdu nie można zapominać o sprawdzeniu zgodności nr VIN z otrzymanymi dokumentami. Numer nadwozia należy znaleźć wybity na elemencie konstrukcyjnym, upewnić się czy jego umiejscowienie i sposób wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń. Znaleźć powinniśmy również tabliczkę znamionową. Warto tez przejrzeć bazy pojazdów skradzionych dla każdego kraju z Europy i upewnić się czy oglądany pojazd nie widnieje w którejś z nich. Mając nr VIN warto również dotrzeć do fabrycznej wersji wyposażenia i porównać ją z naszym egzemplarzem. Jeśli znajdziemy jakieś różnice może to świadczyć o poważnych naprawach bądź też przestępstwie kradzieży dokonanym na danym pojeździe. Nr VIN pozwala również na dotarcie do historii serwisowej pojazdu i jest to aktualnie najbardziej wiarygodny sposób, na potwierdzenie autentyczności stanu licznika. Podczas zakupu powinniśmy pamiętać, że na oglądanym pojeździe może być nałożony zastaw skarbowy. Niestety w żadnym z dokumentów taki zastaw nie będzie odnotowany. Nieświadomie kupując taki pojazd narażamy się na obciążenie przez Urząd Skarbowy kwotą, którą był zabezpieczony dany środek. Aby uniknąć takich rozczarować jedyną możliwością, aby upewnić się czy decydujemy się na zakup przedmiotu wolnego od zadłużeń jest osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym właściciela pojazdu. Za niewielką opłatą możemy otrzymać wniosek potwierdzający czy występują jakieś zadłużenia. W przypadku zastawów bankowych, leasingów informacje takie powinny być odnotowane w dowodzie rejestracyjnym. Podsumowując zakup wiąże się nie tylko z dokładnym sprawdzeniem stanu technicznego. Należy również zwracać szczególna uwagę na sprawy dokumentacji dla danego pojazdu. Często może nas to uchronić od podjęcia bardzo kosztownej i ciężkiej do odwrócenia decyzji. Polecamy nasze usługi, fachowe sprawdzenie samochodu przed zakupem!20