Duża część placów, osób trudniących się handlem samochodami dla swoich klientów oferuje możliwość wykupienia gwarancji na oferowane pojazdy. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie, które daje poczucie zakupu sprawdzonego samochodu i bezkosztowej eksploatacji. Jednak jak korzystanie z takowej gwarancji ma się w praktyce?
Kiedy dokonujemy zakupu pojazdu, a sprzedawca świadczy nam usługę dodatkowej gwarancji warto zapoznać się z jej szczegółami, oraz ustalić kto jest naszym gwarantem. Na rynku istnieją zewnętrznę firmy, które takową gwarancję udzielają. Nie muszą być powiązane z podmiotem, który sprzedaje samochód. Taka opcja wydaje się najlepsza gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo bezkonfiktowego dochodzenia swoich rozszczeń. Aby być w pełni świadomym na co się decydujemy i czy nie daliśmy się nabrać na kolejny chwyt marketingowy warto zapoznać się w jakiej formie gwarancja jest udzielana i jakie są jej warunki. W większości przypadków nie obejmuje ona wymiany wszystkich podzespołów naszego pojazdu. Posiadają sporo ograniczeń związanych z zużyciem eksploatacyjnym poszczególnych części. Przykładowo ochroną nie jest objęty cały silnik wraz z jego osprzętem, tylko wybiórcze elementy, które statystycznie psują się najrzadziej. Warto pamiętać, że praktycznie w każdej firmie naprawa naszego samochodu będzie wykonana na częściach używanych w nieautoryzowanych warsztatach. Wiąże się to z wyceną uszkodzeń na podstawie kosztorysu, który nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów. Często rękąpensuje on straty na poziomie 1/3 rzeczywistych kosztów napraw. W przypadku kiedy naprawa będzie droższa niż założony kosztorys niestety nadwyżkę musimy pokryć z właśnej kieszeni.
Oczywiście istnieją formy gwarancji, które obejmują ochroną większość podzespołów naszego pojazdu. W praktyce są one jednak na tyle drogie, że żaden sprzedawca nie może sobie pozwolić na ich zaoferowanie. Możemy sami na własną ręką wykupić taką formę zabezpieczenia, a ich zakup jest możliwy nawet gdy jesteśmy już właścicielami pojazdu. Niestety występują w nich ograniczenia na wiek naszego samochodu oraz przebieg. Oferowane są głównie dla samochodów młodych, maksymalnie kilkuletnich, z przebiegiem do 100 tys.km. W takich pojazdach występuje najmniejsze ryzyko wystąpienia usterek, dlatego też mało kto decyduje się na zakup dodatkowej gwarancji. Jej koszt zaczyna się od 2-3 tys.zł w zależności od modelu, który ubezpieczamy.
Co w przypadku gdy kupujemy samochód na fakturę, a sprzedawca o żadnej gwarancji nie wspomina? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego sprzedaż na podstawie faktury VAT-marża lub faktury VAT 23% wiąże się z udzieleniem konsumentowi rocznej rękojmi. Wielu użytkowników jest tego nieświadomych, jednak przy każdym zakupie jesteśmy objęci ustawową ochroną. W praktyce gdy coś dzieje się z naszym samochodem potencjalny sprzedawca próbuje uniknąć odpowiedialności. W przypadku kiedy sprawa znajdzie finał w sądzie mamy bardzo duże szanse na wygranie naszych roszczeń. W sądzie domniema się, że dana usterka jest wadą ukrytą. Jeśli sprzedawca nie będzie w stanie udowodnić, że wynikła z nieprawidłowego użytkowania, bądź zużycia eksploatacyjnego sprawa powinna zostać rozpatrzona pozytywnie.
Podsumowując warto wiedzieć, że “samochody z gwarancją”, tak naprawdę kupujemy od każdego sprzedawcy, z uwagi na fakt ustawowej rocznej rękojmi. Jeśli sprzedawca nie oferuje pakietu zewnętrznej firmy, to w rzeczywistości trafiamy na chwyt marketingowy. Warto wnikliwe przeczytać warunki oferowanych umów, a gdy chcemy mieć 100% pewności możemy poszukać na niezależnym rynku dodatkowego zabezpieczenia, które sprosta naszym wymaganiom. Jeśli nie decydujemy się na żadną dodatkową formę ochrony pozakupowej warto fachowo sprawdzić samochód przed zakupem, dokonać oceny stanu technicznego pojazdu przez rzeczoznawcę pod okiem ekspertów z serwisu Auto-weryfikacja.pl.