Samochody sprowadzane, czy to się opłaca?

Rynek polskich samochodów używanych zalewany jest przez sprowadzane pojazdy powypadkowe, bądź ze sfałszowanym przebiegiem.  Nieuczciwi handlarze szukając łatwego zarobku decydują się na zakup takich aut za granicą, ponieważ nieopłacalne jest sprowadzanie mało użytkowanych i w pełni sprawnych pojazdów. Takie zjawisko towarzyszy nam od kilkunastu lat i w związku z tym ciężko znaleźć wymarzony egzemplarz. Często dochodzi do zatajania faktycznej przeszłości danego pojazdu poprzez podrabianie książki serwisowej, wymiany najbardziej zużywających się elementów wnętrza czy też ciężkich do wykrycia napraw blacharskich. Wiele z aut jeżdżących po naszych drogach jest po bardzo poważnych wypadkach. Miały naruszone elementy konstrukcyjne i nie powinny być przeznaczone do dalszego użytkowania. Z uwagi na doświadczenie firm zajmujących się naprawą takich pojazdów oraz dostępnością używanych części zamiennych zwykły „Kowalski” często nie jest w stanie zweryfikować przeszłości sprawdzanego samochodu. Nie wystarcza kontrola grubości powłoki lakierniczej, aby jednoznacznie określić czy dany egzemplarz był rzeczywiście bezwypadkowy .Warto korzystać z fachowej wiedzy ekspertów, aby nie żałować przyszłego zakupu i cieszyć się długą, bezawaryjną eksploatacją.

 

procedura zakupu samochodu, uszkodzenia blacharskie

 

Kluczowym podejściem podczas podjęcia próby oceny stanu technicznego samochodu używanego jest diagnoza całej elektroniki w pojeździe. Obecne samochody są wyposażone w szereg systemów elektronicznego wspomagania. Aby wszystkie z nich mogły ze sobą współpracować wykorzystuje się protokoły komunikacyjne odpowiedzialne za szybki, cyfrowy przekaz danych. Niewątpliwym atutem jest fakt, że dzięki takim sposobom transmisji danych możemy w łatwy sposób przeprowadzić diagnostykę komputerową każdego z zainstalowanego modułów. Co więcej, możemy odczytać dane pomiarowe poszczególnych elementów takich jak piezo-elektryczne wtryskiwacze paliwa, zaworu EGR, wartości sadzy filtra DPF, stan zużycia sprzęgła, wartość ciśnienia turbosprężarki oraz wiele innych.  W wielu przypadkach mamy również możliwość odczytania przebiegu z poszczególnych modułów, co pozwala na dodatkową weryfikacje autentyczności stanu licznika. W przypadku błędów podczas diagnostyki można określić jakie elementy wymagają wymiany. Bez ingerencji odpowiedniego sprzętu tego typu nieprawidłowości mogą zostać przeoczone, narażając nas na duże koszty napraw. Warto wiedzieć, że niezapalona kontrolka „Check Engine” nie gwarantuje czystej elektroniki „bez błędów”. Wiele modułów może mieć problem z poszczególnymi czujnikami bądź innymi elementami, a samochód nie będzie tego sygnalizował. Kontrolka ta zapala się tylko w przypadku błędów na silniku bądź innych poważnych błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na dalsze użytkowanie samochodu.

 

profesjonalna diagnostyka komputerowa każdej marki przed zakupem

 

Dobra weryfikacja stanu technicznego samochodu powinna obejmować wnikliwą kontrolę wszystkich poszczególnych części samochodu. Jak zostało wcześniej wspomniane, kluczowe są karoseria oraz elektronik, chociaż  ważne są również inne elementy,  takie jak skrzynia biegów, układ hamulcowy, układ kierowniczy, zawieszenie, podzespoły bazowe silnika, sprawne wyposażenie, klimatyzacja, stan ogumienia. Nie należy zapominać również o sprawdzeniu przedstawionej dokumentacji, formie sprzedaży danego samochodu czy też weryfikacji numer VIN jak i tabliczki znamionowej. Należy pamiętać, że nie wszystko możemy sprawdzić nie mając dostępu do podnośnika czy też kanału. Narzędziem bardzo ułatwiającym pracę są dokładne kamery diagnostyczne. Przedstawiona kompletna kontrola stanu technicznego pojazdu pozwala nam podjąć świadomą decyzję na jaki zakup się decydujemy. Zapraszamy do korzystania z profesjonalnych usług naszej firmy, aby dokonać zakupu solidnego samochodu!

 

sprawdzenie historii serwisowej na podstawie nr VIN pojazdu